Sidebar

Wybrane usługi z zakresu Stomatologii Zachowawczej świadczone przez naszą Klinikę:

 • Bezbolesne leczenie próchnicy

 • Odbudowy zębów (złamania żywych i martwych zębów, urazy mechaniczne)

 • Licówki kompozytowe zębów przednich

 • Leczenie kanałowe (endodontyczne) pod mikroskopem

 • Wybielanie zębów (żywych i martwych)

 • Kolorowe wypełnienia światłoutwar- dzalne w zębach mlecznych u dzieci

Masz pytanie? Napisz lub zadzwoń

W naszej Klinice Rewadent specjalizujemy się zarówno w stomatologii zachowawczej dorosłych jak i dzieci. Stomatologia zachowawcza jest dziedziną zajmującą się leczeniem skutków najbardziej rozpowszechnionej choroby zębów, jaką jest próchnica.

Próchnicę wywołują przede wszystkim paciorkowce, bakterie, które produkują kwasy rozpuszczające twarde tkanki zęba (szkliwo, zębinę, cement).

Próchnica to nie tylko nieestetyczne plamy powstające na zębach, ale również ubytki twardych tkanek zębów, które nieleczone mogą prowadzić do podrażnienia i uszkodzenia wewnętrznej tkanki zęba tzw. "serca zęba", czyli miazgi.

Jakie czynniki wpływają na powstawanie próchnicy?

Prawdopodobieństwo wystąpienia próchnicy zwiększa na przykład niestaranne mycie zębów, czyli niewłaściwa higiena jamy ustnej, która prowadzi do odkładania się płytki nazębnej i kamienia nazębnego. Niekorzystne jest również częste jedzenie między głównymi posiłkami, a także spożywanie pokarmów próchnicotwórczych, takich jak chipsy, słodycze czy słodzone napoje gazowane. Niekiedy próchnica jest też spowodowana podatnością tkanek zęba na tę chorobę – na przykład z powodu defektów szkliwa, zmniejszonego wydzielania śliny lub uwarunkowań genetycznych.
Nieleczona próchnica prowadzi do martwicy zęba, a to z kolei pogarsza estetykę naszego uśmiechu i często ma wpływ na zdrowie całego organizmu, czego nie wszyscy jesteśmy świadomi.

Bez względu na to, jak bardzo postępuje proces chorobowy związany z próchnicą, każdemu Pacjentowi zgłaszającemu się do Kliniki Rewadent, zapewniamy indywidualne i kompleksowe podejście do problemu, odpowiedni dla niego dobór metody odbudowy utraconych twardych tkanek zęba oraz profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej, który pomoże zapobiec tego typu problemom w przyszłości.

kobieta

Leczenie zachowawcze zębów obejmuje:

SPECJALISTYCZNE PORADY STOMATOLOGICZNE - KONSULTACJE

Na pierwszej wizycie zapoznajemy się z potrzebami i oczekiwaniami naszych Pacjentów. W tym celu lekarz stomatolog przeprowadza wywiad z Pacjentem a następnie dokonuje szczegółowej oceny stanu uzębienia, błony śluzowej, sprawdza także warunki zgryzowe. Dodatkowe informacje dotyczące badanego obszaru dostarcza nam wykonanie zdjęcia pantomograficznego.

Po zapoznaniu się z pełną dokumentację przedstawiamy Pacjentowi plan leczenia oraz kolejność proponowanych zabiegów. Jeśli istnieje taka potrzeba w naszej Klinice są Państwo kierowani do lekarzy innych specjalności np. lekarza ortodonty, endodonty lub chirurga stomatologicznego.

PROFILAKTYKĘ - ZAPOBIEGANIE POWSTAWANIU PRÓCHNICY I PARADONTOZY

Głównym zadaniem profilaktyki jest walka z płytką nazębną – podstawową przyczyną rozwoju próchnicy, jak również zwiększenie odporności tkanek zęba na atak kwasów.

W zakres profilaktyki wchodzą:

 1. Badania kontrolne – u dzieci co 3 miesiące, a u dorosłych co 6 miesięcy.

 2. Instruktaż higieny jamy ustnej uwzględniający indywidualne potrzeby.

 3. Wskazówki żywieniowe.

 4. Profesjonalne oczyszczanie zębów – usunięcie płytki, osadu i kamienia nazębnego.

 5. Fluoryzacja indywidualna - lakierowanie zębów.

LECZENIE PRÓCHNICY NIEPOWIKŁANEJ

Biorąc pod uwagę stadium rozwoju procesu próchnicowego w leczeniu próchnicy niepowikłanej w naszej Klinice stosujemy następujące zabiegi:

 1. Remineralizację – w przypadku próchnicy początkowej objawiającej się plamą próchnicową, w powierzchnię dotkniętą chorobą wciera się preparaty zawierające fluor, aby zatrzymać proces i nie dopuścić do dalszego jego rozwoju.

 2. Opracowanie i wypełnienie ubytku - usuwa się zmienioną próchnicowo tkankę zęba a następnie wypełnia ubytek materiałem światłoutwardzalnym.
  Aby odtworzyć naturalny kształt i kolor zniszczonej przez próchnicę korony zęba lub w przeszłości źle wypełnionego zęba mamy dla Państwa rozmaite rozwiązania. To, na co zwracamy szczególną uwagę to właśnie estetyka, czyli kolor i kształt wypełnienia dopasowany do naturalnych zębów Pacjenta, funkcjonalność odbudowy, prawidłowa artykulacja i uśmiech - pełny, ładny, po prostu zdrowy!
  Do odbudowy korony zęba używamy materiałów najwyższej klasy, renomowanych firm m.in. takich jak: GC (Gradia direct, G-aenial ), 3M (Filtek ultimate) czy Heraeus Kulzer (Charisma diamond) oraz akcesoriów pomocnych w utrzymaniu odpowiednich warunków pracy w jamie ustnej podczas zakładania wypełnień m.in. z firmy 3M.
  Nie bez znaczenia jest również technika wypełniania czy sposób odbudowy zęba zastosowana przez lekarza. Aby jak najdokładniej odbudować koronę zęba nasi stomatolodzy stosują technikę wielu warstw materiału o różnych przeziernościach i odcieniach, co pozwala doskonale odtworzyć dzieło natury.

LECZENIE PRÓCHNICY POWIKŁANEJ ZAPALENIEM, OBUMARCIEM LUB ZGORZELĄ (ENDODONCJA)

Leczenie to ma miejsce w przypadku stanów zapalnych miazgi (tzw. nerwu) zęba, martwicy lub rozpadu zgorzelinowego miazgi zębowej (tzw. zgorzel zęba). Polega ono na usunięciu z komory i kanałów korzeniowych zęba zainfekowanej lub obumarłej miazgi, mechanicznym poszerzeniu i odkażeniu kanałów oraz ich wypełnieniu specjalnym materiałem uszczelniającym.

Precyzję, dokładność oraz gwarancję powodzenia takiego leczenia naszym specjalistom pomaga osiągnąć korzystanie z najnowszej technologii, m.in. mikroskopu zabiegowego Carl Zeiss, mikrosilnikaendodontycznego VDW czy endoaktywatora. Mikroskop w trakcie leczenia kanałowego umożliwia obserwowanie detali niewidocznych gołym okiem, zapewniając uzyskanie powiększonego obrazu z dużą głębią, szerokim polem widzenia i bardzo dobrym oświetleniem badanego obszaru. Posługiwanie się mikroskopem jest szczególnie pomocne w odnajdywaniu ujść kanałów oraz umiejscawianiu i usuwaniu złamanych narzędzi kanałowych a dołączona do zestawu kamera video umożliwia transmisję obrazu i dokumentowanie zabiegu.

LECZENIE BIAŁYCH PLAMEK ZA POMOCĄ METODY ICON

Leczenie białych plamek powstałych w początkowej fazie próchnicy szczególnie widocznych na zębach przednich, w miejscach trudnodostępnych takich jak przestrzenie międzyzębowe oraz po zdjęciu aparatu ortodontycznego możliwe jest w naszej Klinice dzięki innowacyjnej metodzie infiltracji preparatem ICON. Teraz jesteśmy w stanie powstrzymać próchnicę na wczesnym etapie jej rozwoju oraz wyleczyć białe plamki. Główne zalety tej metody to delikatne i bezbolesne leczenie bez borowania, zachowanie zdrowej tkanki zęba oraz szybkość leczenia (zabieg przeprowadzany jest podczas jednej wizyty).
Zabieg wykonany metodą ICON zapewnia naturalny i równomierny kolor zębów.
Leczenie przebiega w trzech krokach:

 1. Na przygotowaną powierzchnię szkliwa zęba zostaje nałożona warstwa żelu.
 2. Żel wchłania się w głąb tkanki zęba i wypełnia drobne uszkodzenia.
 3. Utwardzenie za pomocą lampy powoduje zwiększenie trwałości ubytków – białe plamki przestają być widoczne.

Ważną zaletą metody ICON jest to, że może być stosowana również w przypadku zębów mlecznych. Metodą ICON dużo łatwiej przeprowadzić pierwsze leczenie próchnicy u dziecka nie narażając go na stres związany z borowaniem.

Czy leczenie zębów musi boleć?

W obecnych czasach wizyta w gabinecie stomatologicznym nie musi już kojarzyć się z towarzyszącym zabiegowi bólem. Dla zwiększenia Państwa komfortu staramy się go wyeliminować i zachęcić do poddania się zabiegom poprzez dobór odpowiedniego do preferencji Pacjenta rodzaju znieczulenia.

Mówiąc „znieczulenie u dentysty” prawie 80% z nas widzi strzykawkę i igłę. Jednak na przestrzeni ostatnich lat sytuacja się zmieniła. Aby sprostać oczekiwaniom Pacjenta my również odchodzimy od podawania tradycyjnego znieczulenia, na rzecz komputerowego, podobnie jak to jest dzisiaj w zachodniej Europie i USA, gdzie komputerowe znieczulenie The Wand to już standard.

The Wand to dziś jedno z najnowocześniejszych urządzeń w gabinecie stomatologicznym, które dzięki wbudowanemu mikroprocesorowi stopniowo podaje Pacjentowi znieczulenie, nie powodując rozpierania tkanek, a tym samym bólu. Powolne podanie znieczulenia, w sposób kontrolowany i przewidywalny nie powoduje odrętwienia twarzy, ust ani języka. Pacjent siedząc w fotelu nie odczuwa bólu i dyskomfortu, może swobodnie mówić.

Biorąc pod uwagę sposób podania znieczulenia, w naszych gabinetach stomatologicznych najpowszechniej stosowanymi są znieczulenia miejscowe, które powodują wyeliminowanie czucia bólu w obwodowym układzie nerwowym. Leki znieczulające podawane są bezpośrednio w okolice nerwów lub bezpośrednio do niego.

Znieczulenie miejscowe można podzielić na cztery główne rodzaje:

 • Znieczulenie powierzchniowe

  Najmniej inwazyjne znieczulenie występujące przeważnie pod postacią żelu. Działa ono na błony śluzowe jamy ustnej i stosowane jest m.in. przy nacięciach ropnia podśluzówkowego, ekstrakcjach zębów mlecznych, a osoby szczególnie wrażliwe na ból (dorośli i dzieci) mogą liczyć na tego typu znieczulenie przed wykonaniem głównego znieczulenia przewodowego lub nasiękowego, które wymaga nakłucia dziąsła w obrębie zęba.

 • Znieczulenie nasiękowe

  Polega na podaniu środka znieczulającego do dziąsła w bezpośrednią okolicę zęba, na którym będzie wykonywany zabieg. Jest to doskonały sposób znieczulenia zęba w przypadku takich zabiegów jak: leczenie zachowawcze czy usuwanie zębów górnych oraz dolnych siekaczy.

 • Znieczulenie śródwięzadłowe

  Stosuje się m.in. w ekstrakcji zębów mlecznych i stałych (nieobjętych stanem zapalnym), w leczeniu endodontycznym (leczeniu kanałowym), pedodoncji (leczenie dzieci) a także w protetyce.

  Sam przebieg wstrzyknięcia środka znieczulającego odbywa się przy pomocy strzykawek ciśnieniowych wprowadzając igłę do ozębnej (przy znieczulaniu zębów trzonowych wymagane są dwa precyzyjnie wykonane wstrzyknięcia pomiędzy ząb a kość wyrostka zębodołowego).

 • Znieczulenie przewodowe

  Celem tego rodzaju znieczulenia jest wyłączenie bólu poprzez podanie leku i tym samym zneutralizowanie nerwu ulokowanego w jego miazdze.

  Znieczulenie przewodowe stosowane jest głównie na zębach dolnych a po jego aplikacji Pacjent nie odczuwa dotyku, ciepła, zimna a także czuje wyraźne zesztywnienie połowy żuchwy (objawy te mogą utrzymywać się do kilku godzin).

Stomatologia zachowawcza u dzieci

chlopiec4Nasza Klinika Rewadent posiada także bogatą ofertę zabiegów skierowanych dla najmłodszych Pacjentów. Jako troskliwy rodzic możesz zadbać o prawidłowy rozwój i higienę jamy ustnej swojej pociechy, w czym chętnie pomoże Państwu nasz wykwalifikowany personel medyczny od higienistki stomatologicznej poprzez lekarza stomatologa, po lekarza ortodontę. Pokażemy Państwu jak dobrać akcesoria do higieny jamy ustnej zarówno u niemowląt, jak i dzieci starszych, jak kształtować prawidłowe odruchy, aby zapobiegać wadom zgryzu w późniejszych latach życia dziecka. Polecamy także szeroką profilaktykę przeciw próchnicy oraz leczenie zębów mlecznych nowoczesnymi metodami np. abrazją powietrzną z wykorzystaniem specjalnych kolorowych wypełnień.

Dzieci powyżej 3 roku życia, poprzez wizyty adaptacyjne w formie animacji i zabawy dostosowanej do ich wieku, zachęcane są do samodzielnego mycia ząbków. Rodziców zachęcamy do regularnych wizyt kontrolnych ze swoimi pociechami, dzięki czemu "dentysta" nie będzie kojarzył się z bólem i cierpieniem.

Wiedza, umiejętności i doświadczenie naszych lekarzy stomatologów zdobyte w kraju i za granicą w połączeniu z wysokim standardem wyposażenia naszych gabinetów pozwalają sprostać wymaganiom naszych Pacjentów i ich Rodzin.

 

Informujemy że ta strona stosuje pliki cookies (tzw. ciasteczka). Aby dowiedzieć się jak zarządzać plikami cookies, kliknij tutaj.